Názory, postřehy...

Tanvalde, Tanvalde....

 

Rozhodl jsem se k napsání tohoto článku, jakožto jeden z posledních obchodníků v širokém okolí.. Nenechává mě chladným politika zastupitelů měst, která je jakoby přes kopírák napříč naší zemí. Teď mi ale vadí konkrétně ta tanvaldská. Proč? To hned vysvětlím. Nevím, jestli se tomuto říká pokrok, ale myslím si, že není dobrá taková politika našeho státu, která vede k postupné likvidaci prodejen. U potravin to začalo výstavbou marketů v Tanvaldě. Tomu se nešlo ubránit, ale proč tři? Tímto rozhodnutím většina menších obchodů přešla do rukou našich vietnamských kolegů a pár obchodů  (např.  Desná a Plavy ) bojuje na hraně přežití jen díky tomu, že se jedná o špičkové obchodníky.
 Teď přišly na řadu i ostatní obchody. Textily, hračkárny, papírnictví v okolí budou s napětím čekat, co s nimi udělá nové nákupní centrum v Tanvaldě.
Při procházce Tanvaldem vidíte na dvaceti metrech tři herny a dvě zavřené prodejny, které  nevypadají zrovna dvakrát vábně (bývalá obuv). Taková je představa zastupitelů o vzhledu našich měst? V Jablonci n/N již radní vidí, že mizí obchod za obchodem z centra města a že toto centrum bez obchodů bude mrtvé město. Proto se pokoušejí zachránit, co se dá, a nabídli obchodníkům v městských pronájmech slevu na nájemném 25 %. Je jen otázkou, jestli není pozdě a zda  bylo nákupní středisko u bývalé porodnice potřeba. Již dlouhá léta jsme na čele žebříčku 1m2 obchodního centra na jednoho obyvatele. Připadá mi, že čím míň peněz mají zákazníci, tím víc se staví a buduje. Nevím, proč se staví nové Obi v Jablonci, když u dalšího obchodu Obi jste za 10-15 minut. Třeba jde o to neplatit daně a radši peníze nesmyslně proinvestovat.

Až čas ukáže, zda školáci budou jezdit pro každou drobnost z okolních obcí v lepším případě do Tanvaldu, v horším do Jablonce, a zda mamky na mateřských a důchodci budou mít své obchody na dosah. Velký podíl na tom, jaká obslužnost bude zachována, mají hlavně zákazníci. Svět, který vám změnily nadnárodní obchodní společnosti a zúžily váš rozhled na úroveň sleva - akce, je takový, jak si to sami necháte líbit. Zkuste se vrátit k nákupům jen potřebného a nezbytného zboží. Pokuste se, i když je to složitější než vyvést rodinu do hypermarketu, začít žít s přírodou a o víkendech skutečně odpočívat a ne je trávit v supermarketech. Ovšem upozorňuji je to méně pohodlné než se toulat nákupními centry.